Worst day of my life. Seems like yesterday. Still my last thought when I go to sleep, and my first thought when I wake up.
If any of you raise a glass today, raise your first one in memory of these fine men.
Rest in peace, Shipmates.
Crewmember's Name Rate/Rank Hometown
Tung Thanh Adams Fire Controlman 3rd class (FC3) Alexandria, VA
Robert Wallace Backherms Gunner's Mate 3rd class (GM3)(FC3) Ravenna, OH
Dwayne Collier Battle Electrician's Mate, Fireman Apprentice (EMFA) Rocky Mount, NC
Walter Scot Blakey Gunner's Mate 3rd class (GM3) Eaton Rapids, MI
Pete Edward Bopp Gunner's Mate 3rd class (GM3) Levittown, NY
Ramon Jarel Bradshaw Seaman Recruit (SR) Tampa, FL
Philip Edward Buch Lieutenant, Junior Grade (LTjg) Las Cruces, NM
Eric Ellis Casey Seaman Apprentice (SA) Mt. Airy, NC
John Peter Cramer Gunners Mate 2nd class (GM2) Uniontown, PA
Milton Francis Devaul Jr. Gunners Mate 3rd class (GM3) Solvay, NY
Leslie Allen Everhart Jr. Seaman Apprentice (SA) Cary, NC
Gary John Fisk Boatswains Mate 2nd class (BM2) Oneida, NY
Tyrone Dwayne Foley Seaman (SN) Bullard, TX
Robert James Gedeon III Seaman Apprentice (SA) Lakewood, OH
Brian Wayne Gendron Seaman Apprentice (SA) Madera, CA
John Leonard Goins Seaman Recruit (SR) Columbus, OH
David L. Hanson Electricians Mate 3rd class (EM3) Perkins, SD
Ernest Edward Hanyecz Gunners Mate 1st class (GM1) Bordentown, NJ
Clayton Michael Hartwig Gunners Mate 2nd class (GM2) Cleveland, OH
Michael William Helton Legalman 1st class (LN1) Louisville, KY
Scott Alan Holt Seaman Apprentice (SA) Fort Meyers, FL
Reginald L. Johnson Jr. Seaman Recruit (SR) Warrensville Heights, OH
Nathaniel Clifford Jones Jr. Seaman Apprentice (SA) Buffalo, NY
Brian Robert Jones Seaman (SN) Kennesaw, GA
Michael Shannon Justice Seaman (SN) Matewan, WV
Edward J. Kimble Seaman (SN) Ft. Stockton, TX
Richard E. Lawrence Gunners Mate 3rd class (GM3) Springfield, OH
Richard John Lewis Fire Controlman, Seaman Apprentice (FCSA) Northville, MI
Jose Luis Martinez Jr. Seaman Apprentice (SA) Hidalgo, TX
Todd Christopher McMullen Boatswains Mate 3rd class (BM3) Manheim, PA
Todd Edward Miller Seaman Recruit (SR) Ligonier, PA
Robert Kenneth Morrison Legalman 1st class (LN1) Jacksonville, FL
Otis Levance Moses Seaman (SN) Bridgeport, CN
Darin Andrew Ogden Gunners Mate 3rd class (GM3) Shelbyville, IN
Ricky Ronald Peterson Seaman (SN) Houston, MN
Mathew Ray Price Gunners Mate 3rd class (GM3) Burnside, PA
Harold Earl Romine Jr. Seaman Recruit (SR) Brandenton, FL
Geoffrey Scott Schelin Seaman (SN) Costa Mesa, CA
Heath Eugene Stillwagon Gunners Mate 3rd class (GM3) Connellsville, PA
Todd Thomas Tatham Seaman Recruit (SR) Wolcott, NY
Jack Ernest Thompson Gunners Mate 3rd class (GM3) Greeneville, TN
Stephen J. Welden Gunners Mate 2nd class (GM2) Yukon, OK
James Darrell White Gunners Mate 3rd class (GM3) Norwalk, CA
Rodney Maurice White Seaman Recruit (SR) Louisville, KY
Michael Robert Williams Boatswains Mate 2nd class (BM2) South Shore, KY
John Rodney Young Seaman (SN) Rockhill, SC
Reginald Owen Ziegler Senior Chief Gunners Mate (GMCS) Port Gibson, NY
If any of you raise a glass today, raise your first one in memory of these fine men.
Rest in peace, Shipmates.
Crewmember's Name Rate/Rank Hometown
Tung Thanh Adams Fire Controlman 3rd class (FC3) Alexandria, VA
Robert Wallace Backherms Gunner's Mate 3rd class (GM3)(FC3) Ravenna, OH
Dwayne Collier Battle Electrician's Mate, Fireman Apprentice (EMFA) Rocky Mount, NC
Walter Scot Blakey Gunner's Mate 3rd class (GM3) Eaton Rapids, MI
Pete Edward Bopp Gunner's Mate 3rd class (GM3) Levittown, NY
Ramon Jarel Bradshaw Seaman Recruit (SR) Tampa, FL
Philip Edward Buch Lieutenant, Junior Grade (LTjg) Las Cruces, NM
Eric Ellis Casey Seaman Apprentice (SA) Mt. Airy, NC
John Peter Cramer Gunners Mate 2nd class (GM2) Uniontown, PA
Milton Francis Devaul Jr. Gunners Mate 3rd class (GM3) Solvay, NY
Leslie Allen Everhart Jr. Seaman Apprentice (SA) Cary, NC
Gary John Fisk Boatswains Mate 2nd class (BM2) Oneida, NY
Tyrone Dwayne Foley Seaman (SN) Bullard, TX
Robert James Gedeon III Seaman Apprentice (SA) Lakewood, OH
Brian Wayne Gendron Seaman Apprentice (SA) Madera, CA
John Leonard Goins Seaman Recruit (SR) Columbus, OH
David L. Hanson Electricians Mate 3rd class (EM3) Perkins, SD
Ernest Edward Hanyecz Gunners Mate 1st class (GM1) Bordentown, NJ
Clayton Michael Hartwig Gunners Mate 2nd class (GM2) Cleveland, OH
Michael William Helton Legalman 1st class (LN1) Louisville, KY
Scott Alan Holt Seaman Apprentice (SA) Fort Meyers, FL
Reginald L. Johnson Jr. Seaman Recruit (SR) Warrensville Heights, OH
Nathaniel Clifford Jones Jr. Seaman Apprentice (SA) Buffalo, NY
Brian Robert Jones Seaman (SN) Kennesaw, GA
Michael Shannon Justice Seaman (SN) Matewan, WV
Edward J. Kimble Seaman (SN) Ft. Stockton, TX
Richard E. Lawrence Gunners Mate 3rd class (GM3) Springfield, OH
Richard John Lewis Fire Controlman, Seaman Apprentice (FCSA) Northville, MI
Jose Luis Martinez Jr. Seaman Apprentice (SA) Hidalgo, TX
Todd Christopher McMullen Boatswains Mate 3rd class (BM3) Manheim, PA
Todd Edward Miller Seaman Recruit (SR) Ligonier, PA
Robert Kenneth Morrison Legalman 1st class (LN1) Jacksonville, FL
Otis Levance Moses Seaman (SN) Bridgeport, CN
Darin Andrew Ogden Gunners Mate 3rd class (GM3) Shelbyville, IN
Ricky Ronald Peterson Seaman (SN) Houston, MN
Mathew Ray Price Gunners Mate 3rd class (GM3) Burnside, PA
Harold Earl Romine Jr. Seaman Recruit (SR) Brandenton, FL
Geoffrey Scott Schelin Seaman (SN) Costa Mesa, CA
Heath Eugene Stillwagon Gunners Mate 3rd class (GM3) Connellsville, PA
Todd Thomas Tatham Seaman Recruit (SR) Wolcott, NY
Jack Ernest Thompson Gunners Mate 3rd class (GM3) Greeneville, TN
Stephen J. Welden Gunners Mate 2nd class (GM2) Yukon, OK
James Darrell White Gunners Mate 3rd class (GM3) Norwalk, CA
Rodney Maurice White Seaman Recruit (SR) Louisville, KY
Michael Robert Williams Boatswains Mate 2nd class (BM2) South Shore, KY
John Rodney Young Seaman (SN) Rockhill, SC
Reginald Owen Ziegler Senior Chief Gunners Mate (GMCS) Port Gibson, NY